Вярнуцца: Нехвядовіч Казімір

Opis moich książek znajdujących się w Internecie


Аўтар: Niechwiadowicz Kazimierz,
Дадана: 29.08.2008,
Крыніца: pawet.net.Moje Sobotniki. Format 176x250 mm, oprawa miękka, 163 strony tekstu, 89 stron zdjęć i dokumentów (czarno-białe), mapka miasteczka i spis jego mieszkańców 1939/40. Książka przedstawia historię miasteczka i gminy Sobotniki (przedwojenny powiat lidzki województwa Nowogródzkiego, obecnie iwiejski na Grodzieńszczyźnie) na tle głównych wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce na Wileńszczyźnie. Znajdują się w niej także opisy współczesnych podróży autora na Białoruś i dzień dzisiejszy życia wiejskiego.

Żemłosław - to historia majątku Umiastowskich położonego 4 km od Sobotnik. W książce znajdują się m.in. oryginalne przedwojenne opisy: założonej w Żemłosławiu pierwszej w przedwojennej Polsce hodowli bobrów i gospodarki leśnej w całym majątku. Czytelnik znajdzie w niej dzisiejszy obraz tej miejscowości, wycieczki autora po Żemłosławiu i spływ rzeką Gawią z Żemłosławia do Sobotnik. Praca formatu 164x239 zawiera 88 stron tekstu polskiego i osobno białoruskiego, 16 stron zdjęć czarno-białych przedwojennych i 16 stron zdjęć kolorowych współczesnych. Jest też osobno dokładna mapa gminy Sobotniki ze wszystkimi wioskami, chutorami, dworami, rzeczkami i strumieniami. Częściowo umieszczone na niej są też sąsiednie gminy: lipniska, gieranonska i dziewieniska.

Białoruskie podróże - to 4 relacje z uroczystości religijnych, jakie miały miejsce na Grodzieńszczyźnie w roku 2005: Iwie (święcenia i prymicja pierwszego chrystusowca z Białorusi, który ukończył seminarium Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu), Traby (100lecie odprawienia pierwszej mszy św. w nowym kościele), Trokiele (diecezjalne uroczystości maryjne) i Grodno (jubileusz 300lecia bazyliki katedralnej i koronacja obrazu Matki Bożej Kongregackiej - patronki Grodna). Format A5, 96 stron w tym 32 strony kolorowych ilustracji, wersja polsko-białoruska. Do każdego z opisanych wydarzeń dołączona jest garść wiadomości z historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów i historii najnowszej obejmującej okres II wojny światowej.

Nakłady wszystkich tytułów zostały wyczerpane.
Kazimierz Niechwiadowicz
sobotniki@poczta.onet.pl

 
Top
[Home] [Library] [Maps] [Collections] [Memoirs] [Genealogy] [Ziemia lidzka] [Наша Cлова] [Лідскі летапісец]
Web-master: Leon
© Pawet 1999-2009
PaWetCMS® by NOX