Папярэдняя старонка: Населеныя пункты

Lipniszki 


Аўтар: Kazimierz Niechwiadowicz,
Дадана: 24-10-2003,



Lipniszki nad rzeką Opitą, dawniej miasteczko przechodzące różne losy, jeżeli chodzi o swoje prawa. W 1633 roku Lipniszki otrzymały herb Pogoń na czerwonym polu, w 1792 roku miejskie prawa magdeburskie. Obecnie jest to wieś w powiecie iwiejskim województwa grodzieńskiego, ale w mieszkańcy Lipniszek i okolicy mówią na nie tak jak dawniej miasteczko.

herb Lipniszek

Lipniska parafia była erygowana w 1510 roku przez króla Zygmunta I, a pierwszy kościół p.w. św. Kazimierza był drewniany. Obecny kościół zaczęto budować w 1900 roku za probostwa ks. Jana Mokrzeckiego. W owym czasie budowano sporo kościołów, wszystkie z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Natomiast lipniska świątynia wybudowana jest z kamienia. Pochodzi on z ruin zamku w pobliskich Gieranonach, gdzie przez pewien czas mieszkała Barbara Radziwilłówna, przyszła królowa Polski. Kościół został konsekrowany w 1927 roku przez arcybiskupa wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego.

Kościół w Lipniszekach.

Do roku 1976 pasterzami parafii byli księża diecezjalni, a ostatnim ks. Stefan Sieczka zmarły w Lipniszkach 20.01.1976 roku. Od 19 marca tego samego roku parafię, mimo, że jest diecezjalna, objęli kapucyni w osobie ojca Karola Franciszka Szczepanka. Ojciec Karol będzie miał 1 maja 2003 roku 91 lat. Przez długi okres w latach powojennych lipniscy proboszczowie udzielali także posługi duszpasterskiej sąsiednim parafiom, gdzie nie było księży a władze prędzej chciały zamknąć dany kościół, niż zezwolić na przyjazd stałego księdza. Tak było na przykład w Sobotnikach po śmierci proboszcza ks. Pawła Bagińskiego w 1962 r. Przyjeżdżali do tej parafii w święta księża z Iwia, Konwaliszek i właśnie z Lipniszek. Sobtniczanie z kolei jeździli do Lipniszek, aby na przykład ochrzcić dziecko.

Od 26 lipca 1996 roku proboszczem lipniskiej parafii jest ojciec Krzysztof Groszyk, który przed tym kilka lat pasterzował w Sobotnikach. W miasteczku mieszka około 1700 osób (w całej parafii ok. 3500), z czego katolików jest 1500. Regularnie w mszach świętych uczestniczy 30 % wiernych. W zdecydowanej większości wiosek mieszkają sami katolicy. W zaledwie kilku jest ich pól na pół z prawosławnymi. Katolik to jednak nie znaczy, że Polak. Wielu młodych mieszkańców parafii mimo wyraźnych polskich korzeni, uważa się za Białorusinów.

Msze święte odprawiane są w kościele parafialnym oraz w wioskach: Niekrasze (w rozwalającym się domu podarowanym prze kołchoz), Kniazikowce (w pomieszczeniu biurowym byłego kołchozu), we wsi Centralna ( nowo wybudowanej kaplicy p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki bożej Wspomożycielki Wiernych).

Parafianie biorą czynny udział w pielgrzymkach diecezjalnych, odpustach i innych świętach związanych ze swoim kościołem. Dzieci uczęszczają na katechezę. Różnych problemów ojciec Krzysztof ma sporo jak zdobywanie środków na remont kościoła czy niepewny los odprawianych mszy św. w Niekraszach i Kniazikowcach.

W Lipniszkach zachował się fragment żydowskiego cmentarza, pamiątka po narodzie, który tu mieszkał razem z Polakami.

Adres i telefon do Lipniszek: Białoruś, Grodzieńska obłast, rejon Iwie, 231335 Lipniszki, ul. Przyjeziorna 1, telefon z Polski: 0 - 0375 - 1595 - 366 - 82>

img/central2.jpg img/mog.jpg
 
Top
[Home] [Maps] [Ziemia lidzka] [Наша Cлова] [Лідскі летапісец]
Web-master: Leon
© Pawet 1999-2009
PaWetCMS® by NOX